Dzień Bociana Białego

Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja.

Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Dawniej za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. To pokazuje, jak bardzo ceniony był to ptak przez naszych przodków. Ponadto kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Nic dziwnego, że w kalendarzu świat nietypowych znalazło się miejsce na Dzień Bociana Białego. 
 
Bocian nie bez powodu jest jednym z symboli Polski. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas około 50 000 par bocianów, więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest naszym rodakiem. Bioróżnorodność, klimat i środowisko sprawiają, że kraj nad Wisłą to dobre miejsce do lęgu i chowu młodych piskląt. Bociany przybywają do strefy umiarkowanej z początkiem wiosny. Najpierw przylatują samce by rozpoznać teren, a dopiero później po kilku dniach samice. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na wysmukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, boćki wracają w nie wiele lat z rzędu. Gdy para osiądzie w swoim rodzinnym gnieździe może przystąpić do gniazdowania. Co ciekawe, gdy samica złoży jaja także samiec je wysiaduje. 

Polskie bociany są pod ścisłą ochroną i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocian biały figuruje w załączniku tzw. Dyrektywy ptasiej (Dyrektywa 2009/147/WE) dotyczącej ochrony dzikiego ptactwa, stając się w krajach członkowskich Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach programu Natura 2000. 
 
Żeby bociany mogły funkcjonować w naszym środowisku potrzebne jest utrzymanie i odtworzenie terenów, które stanowią atrakcyjne żerowiska. Są to np. żyzne łąki, obrzeża stawów, tereny zalewowe rzek. Tam znajdują pożywienie. Bocian biały jest mięsożercą, zjada owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i ptaki. Co ciekawe, popularny przesąd że te ptaki zajadają się żabami jest wyolbrzymiony. Owszem nie pogardzą ropuchą, ale zdecydowanie bardziej wolą pasikoniki, szarańczę i chrząszcze. 
Zobaczcie:
Można zrobić :)
Można posłuchać i pośpiewać :)
Można też narysować :)
Troszkę zagadek :)

Powrócił do nas
z dalekiej strony
ma długie nogi
i dziób czerwony?

Czarno-biały fraczek,
buciki czerwone.
Umykają żaby,
gdy idzie w ich stronę?

Czarno-biały ptak,
po łące spaceruje.
Lubi stać na jednej nodze,
żabki konsumuje?

Przybył z ciepłych krajów,
w czerwonych trzewikach.
Gdy go ujrzy żabka,
do wody umyka?

Może quiz ? 


Komentarze